Buerger Hastalığı

Genellikle 25-45 yaş arası, sigara içen genç erkeklerde görülen damar iltihabıdır. Vücudun uç noktalarında başlayan yanıcı tarzda istirahat ağrıları ve doku kayıpları ile karaktarizedir. Halk arasında ‘Budama Hastalığı’ olarak ta bilinir. Sebebi tam olarak bilenmese de hastalıkla ilgili bilinen en kesin bilgi tütün ve tütün ürünlerinin kullanımıyla olan birlikteliğidir. Bazen ‘migratuar flebit’ denilen vücudun değişik yerlerindeki yüzeyel damar tıkanıklıkları hastalığın ilk belirtisi olabilir.

Tedavinin ilk aşaması da tütün ve ürünlerinin kullanımının bırakılmasıdır. Damar genişletici ilaçlar, sempatektomi yada nöral simülasyon gibi tedavi opsiyonları bulunsa da, uygun damar yapısı bulunan hastalara yapılan by-pass ameliyatları asıl tedaviyi oluşturmaktadır. Ülkemizde distal by-pass konusunda çok fazla deneyim bulunmadığı için bu hastalığın asıl tedavisi genellikle atlanmaktadır.

Buerger Hastalığı her ne kadar küçük çaplı damarları tutsa da CERRAHİ TEDAVİSİ MÜMKÜN OLMAYAN BİR HASTALIK DEĞİLDİR!!!. Bu konuda deneyimli hekimler tarafından yapılacak by-pass işlemleri ve yara bakımı sayesinde bu hastalığa yakalanmış genç hastaların hem uzuv kayıpları önlenebilmekte, hem de yaşam kaliteleri artırılabilmektedir.

TOP