Fizik Tedavi Rehabilitasyon - Ağrı Tedavisi

Boyun ağrısı:

Boyun düzleşmesi, doğuştan gelen kemik yapıdaki farklılıklar, boyun fıtıkları, disklerde bozulmalar, kireçlenmeler, omurlarda kaymalar, romatizmal hastalıklar, enfeksiyonlar, tümörler gibi çok farklı durumlar boyun ağrısı yapabilmektedir.  Kliniğimizde kişiye özgü fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavileri, manuel terapiler, girişimsel ağrı müdahaleleri ve egzersiz tedavileri ile yapılır.

Sırt ağrısı:


Sırt ağrısı nedenleri başta postür (duruş) bozuklukları, kas gerginlikleri, boyun fıtığı, sırt (dorsal) omurgasında fıtık ve diğer disk bozukluklarıdır.

Bel ağrısı:


Bel ağrısı nedenleri doğuştan olabildiği gibi sonradan çeşitli zorlamalar, mesleki faktörler, yanlış kullanım, hareketsizlik,  yaşlanma,  bel kaslarının gerginliği veya güçsüzlüğü, romatizmal ve sistemik hastalıklar gibi birçok nedenlere de bağlı  olabilir. sık görülen bel ağrısı nedenleri fıtıklar (disk hernileri), omurlarda kaymalar ve kireçlenmeler, omurga bağlarında zorlanmalar, kaslarda gerginlik veya tutulmalar, omurga ve sakroiliak eklemlerde fonksiyonel bozukluklardır. Ağrının giderilmesi yanı sıra kas güçlendirme programları , manuel terapi yöntemleri, Ameliyat gerektiren bel ağrıların da cerrahi tedavilerinin ardından rehabilitasyon ve omurga güçlendirme programları kişiye özel olarak planlanır.

Eklem ve eklem etrafı dokulardan kaynaklanan sorunlar:


Eklem ve eklem etrafı dokulardan kaynaklanan sorunların tanı ve tedavisi yapılmaktadır. Bu hastalıklarda fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavilerinin amacı ağrıyı gidermek, eklem şişliklerini azaltmak, eklem kısıtlılıklarını düzeltmek, kasları güçlendirmek ve kaybolan fonksiyonu geri kazanmak ve arttırmaktır.

Bu sorunların başlıcaları:

- Omuz ağrısı ve hareket kısıtlılığına yol açan tendon hasarları, bursitler, donuk omuz, omuz sıkışma sendromu,  eklem kireçlenmesi ve kas gerginlikleri.

- Diz ekleminde ağrı, hareket kısıtlılığı ve güçsüzlüğe yol açan kireçlenme, tendon, menisküs ve bağ lezyonları ile diz kapağı problemleri,

- Ayak bileği  ve ayak ağrıları (mekanik bozukluklar, kireçlenmeler, sinir sıkışmaları, kas ve tendon sorunları)

- El bileği ve el sorunları (ekleme ait sorunlar, tendinitler, sinir sıkışmaları).

Ağrı Tedavisi


Tüm eklem içi ve yumuşak doku enjeksiyon tedavileri, PRP ve proloterapi vb girişimsel ağrı müdahaleleri kliniğimizde US rehberliğinde gerçekleştirilmektedir.

Ortopedik rehabilitasyon:


- Kemik  kırıkları sonucu oluşan eklem kısıtlılıkları ve kas güçsüzlüklerinin tedavisi

- Eklem bağlarının, tendonlarının gerilmesi ve yırtılmalarının tedavisi

- Ortopedik ameliyatlardan sonra rehabilitasyon tedavisi;  Menisküs ve bağ lezyonlarına bağlı diz artroskopisi,  omuz artroskopisi,  el cerrahisi,  ayakbileği  cerrahisi, kalça ve diz eklem artroplasti ameliyatları gibi ortopedik ameliyatlardan sonra eklem kısıtlılığını önleme ve düzeltme, kas gücünü arttırma ve fonksiyon kaybını düzeltmek amacıyla rehabilitasyon tedavisi  uygulanmaktadır.

Kliniğimizde ayak taban analizi ve kişiye özel tabanlık ve ayakkabı modifikasyonları, ayak deformitelerine ve yaralara yönelik özel tedaviler planlanmaktadır.

Romatizmal hastalıklar:


Eklem ağrıları, eklem şişlikleri, tutukluk gibi bulgularla kendini gösteren romatizmal  hastalıklar ve  yumuşak doku romatizması (fibromiyalji)  tanısı, tedavi ve takibi

Nörolojik rehabilitasyon:


Beyin kaynaklı felçlerde, kafa travmasına ve omurilik yaralanmasına bağlı felçlerde, Parkinson ve multipl skleroz gibi nörolojik hastalıklarda yürüme eğitimi, denge bozukluklarının giderilmesi, kas gücünün arttırılması, el ve kol fonksiyonlarının kazanılması amacıyla rehabilitasyon tedavileri uygulanmaktadır. Bu nedenle,  hastanın fonksiyonel değerlendirilmesi  ile  hastaya uygun tedavi planı saptanmakta ve rehabilitasyon tedavisi  yapılmaktadır.

TOP