Lipödem

Lipödem: Ağrılı Yağlanma Sendromu

“Diyet yapıyorum, egzersiz yapıyorum ama yağlarım çok inatçı, bir türlü zayıflayamıyorum” diyorsanız  LİPÖDEM hastası olabilirsiniz

Lipödem, diyet ve egzersizle çözülemeyen ağrılı yağlanma sendromudur. Vücutta orantısız yağ dokusu artışı ile karakterize kronik bir yağ dokusu hastalığıdır. Bu orantısız artış, genellikle bacaklarda nadiren kollarda görülür. Genetik bir hastalıktır, ailenin tüm kadılarda ve önceki nesillerde de vardır. Hormonal faktörler de oluşumunda rol oynamaktadır, bu nedenle çoğunlukla puberte ve gebelik dönemlerinde obelirgin hale gelir. Hastaların hemen tama yakını kadınlardan oluşmaktadır. 

Pekçok sağlık profesyoneli tarafından dahi çok iyi bilinmeyen bir hastalık olması nedeniyle çoğunlukla obezite veya lenfödem gibi yanlış tanılar almaktadır. Tipik olarak kalçalarda ve bacaklarda, dizin iç kısımlarında orantısız bir şekilde cilt altı yağ dokunun aşırı çoğalmasına bağlı olarak genişleme, dokularda çabuk morarmalar ve ağrı şeklinde kendini gösterir. Hareket kısıtlılığı, günlük yaşam aktivitelerinde zorlanma ve psikososyal bozukluğa yol açar. 

Obezite ile karıştırılması nedeniyle hastaların çoğu diyete ve spora yönlendirilmekte ancak bu önlemler bacaklardaki lipödemin azalmasından ziyade üst beden bölgesinin daha zayıflamasına yol açar ve bu da vücuttaki orantısızlığı artırmaktadır. Bazen obezite ve lenfödem ile birarada da görülebilmektedir. Lipödemle başa çıkmanın ilk koşulu  FARKINDA OLMAKtır. Lipödem tedavisi kişiye özel olmalı ve hastalıkla ilgili farkındalığı ve deneyimi yüksek bir multidisipliner ekip tarafından oluşturulmalıdır.

Tedavinin ana basamakları, konservatif tedavi ve cerrahi tedavidir. Konservatif tedavide  yaşam koşullarının düzenlenmesi (diyet ve fiziksel aktivite), ağrının ve hareket kısıtlılığının giderilmesi, cilt bakımı, psikolojik destek önemlidir. Lipödem-Lenfödem kliniklerinde deneyimli ekipler tarafından yapılan manuel lenfatik drenaj, basınçlı çoraplar ve pompalar ile birlikte egzersiz programından oluşan kompleks boşaltıcı tedavi, lipödem vakalarında kan ve lenf akımını hızlandırarak kişiyi rahatlatır ve ağrıyı azaltır.

Cerrahi tedavide genellikle tercih edilen yöntem liposuctiondır. Deneyimli cerrahlar tarafından yapıldığında düşük riskli ve yüz güldürücü sonuçlara sahip bir tedavidir. Biz DAMAR LİPÖDEM klinik çatısı altında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, KVC, Plastik cerrah, fizyoterapistlerimiz ve diyetisyenimiz ile birlikte ekip olarak, lipödem hastalarını hem konservatif hem de cerrahi yöntemlerle bu orantısız büyümüş yağlarından ve ağrılarından arındırarak,  fiziksel ve ruhsal sağlıklarına kavuşmalarını amaçlıyoruz.

TOP